Poradnik

Instrukcja obsługi jeansu, czyli jak dbać o nasze produkty, aby służyły nam latami

on
12 lipca 2019

Wysokiej jakości odzież dżinsowa może służyć Ci przez wiele lat, nie tracąc świeżego wyglądu. Jest to jednak możliwe tylko wtedy, kiedy zadbasz odpowiednio o jej pielęgnację. Zobacz, jak dbać o ulubione jeansy, denimowe kurtki czy spódnice!

Jak prać dżinsy?

Pranie dżinsów to kwestia będąca od lat przedmiotem wielu sporów. Prać je tak samo, jak inne ubrania, czy tylko ręcznie lub chemicznie? A może w ogóle ich nie prać, a jedynie przemrażać raz na jakiś czas? Pamiętaj, że wiele zależy od składu materiałowego konkretnej pary jeansów.

Generalnie faktem jest, że tkanina dżinsowa nie lubi wysokich temperatur oraz detergentów. Dlatego pranie denimu w wysokiej temperaturze czy z dodatkiem środków wybielających bądź zmiękczających powodować może spieranie się koloru, powstawanie odkształceń, a także kurczenie się materiału. Co zatem zrobić, by dżinsy damskie były czyste i w dobrym stanie?

Najważniejsze jest trzymanie się zasad opisanych na metce konkretnej pary spodni. Warto pamiętać, że wysokiej jakości jeans bez domieszek jest najbardziej podatny na zniszczenia, natomiast spodnie z dużą ilością elastanu czy innych dodatków można prać częściej. Pamiętając oczywiście o odpowiedniej temperaturze, bez której dżinsy z elastanem mogą szybko utracić elastyczność i się rozciągnąć.

Ideałem byłoby pranie ręczne lub chemiczne, jednak nie zawsze jest to możliwe i ekonomiczne. Dlatego zaleca się po prostu pranie w 30 stopniach Celsjusza, z użyciem jak najłagodniejszych detergentów (nie mogą zawierać środków wybielających). Przed włożeniem ubrania do pralki wywróć je na lewą stronę, zapnij wszystkie guziki i zamki. Nie zapomnij o praniu razem z odzieżą w podobnej barwie, ponieważ jeansy często farbują — dla pewności możesz użyć specjalnych chusteczek wyłapujących kolor.

Jak suszyć dżinsy?

Suszenie denimu także wymaga szczególnej ostrożności. Na pewno nie powinno się korzystać z suszarek automatycznych, ponieważ wysoka temperatura przyczynić się może do powstania różnego rodzaju zniszczeń.
Najlepszym rozwiązaniem będzie suszenie spodni na świeżym powietrzu, na wieszaku lub rozkładanej suszarce. Po uprzednim rozprostowaniu powieś je równo w pionie lub ułóż w poziomie. Jeżeli wywieszasz jeansy na zewnątrz, unikaj suszenia w pełnym słońcu, które może spowodować blaknięcie koloru. Odzież dżinsowa powinna być suszona wywrócona na lewą stronę.

Wiele osób zastanawia się, czy tkaninę jeansową można prasować. Generalnie nie jest to zalecane, ze względu na wspomniane już negatywne działanie wysokiej temperatury. Jeśli jednak nie możesz się powstrzymać, sprawdź najpierw zalecenia producenta, zamieszczone na metce.

Pielęgnacja odzieży jeansowej — o czym jeszcze warto pamiętać?

Szczególnej uwagi wymagają nowe ubrania dżinsowe. Warto w tym przypadku odstąpić od zwyczaju prania świeżo kupionych rzeczy, ponieważ jeansy powinny mieć czas na dopasowanie się do Twojej sylwetki.

Nowe spodnie jeansowe, kurtkę czy spódnicę dobrze jest ponosić przez kilka tygodni przed pierwszym praniem. Sprawi to, że element garderoby świetnie się ułoży, dopasuje do figury i stanie niezwykle wygodny. Przed pierwszym praniem można namoczyć go w wodzie z odrobiną octu, co pozwoli na dłużej zachować żywy kolor. Jeżeli trudno Ci wyobrazić sobie tak długie noszenie niepranych spodni, możesz skorzystać ze wspomnianego sposobu z zamrażaniem odzieży. Spakowane w foliową torbę elementy garderoby wkładamy na kilka godzin do zamrażarki — pozwala to na pozbycie się nieprzyjemnego zapachu oraz zabicie drobnoustrojów.

TAGS
RELATED POSTS