Poradnik

BCI, czyli zrównoważona uprawa bawełny

on
22 stycznia 2020

Inicjatywa Lepsza Bawełna, czyli Better Cotton Initiative (BCI) to organizacja non-profit odpowiedzialna za wspomaganie zrównoważonej uprawy bawełny na świecie. Program polega na szkoleniach z zasad zrównoważonej uprawy bawełny i skierowany jest do rolników z całego świata, a obecnie obejmuje ponad 2 miliony plantacji z 21 krajów. Farmy działające zgodnie z zasadami BCI otrzymują licencję na sprzedaż tzw. „lepszej bawełny”, z której możesz korzystać również Ty – wybierając odzież Rocks-Jeans, składającej się w większości z bawełny BCI.

Jak produkuje się bawełnę na świecie?

Bawełna to bez wątpienia jeden z najpopularniejszych surowców wykorzystywanych do produkcji odzieży. Niestety na wielu plantacjach stosuje się duże ilości pestycydów i chemicznych nawozów, a pracownicy są słabo wynagradzani i narażeni na wiele konsekwencji zdrowotnych w związku z pracą w środowisku zanieczyszczonym toksycznymi środkami chemicznymi. W wielu krajach na plantacjach bawełny pracują także dzieci, które od najmłodszych lat mają styczność z pestycydami, co odbija się na ich rozwoju. W ostatnim czasie dużo mówi się także o deficycie wody, a do wyprodukowania 1 kilograma bawełny potrzeba aż 20 tysięcy litrów.

Czym jest „lepsza bawełna”?

Inicjatywa „lepsza bawełna” oferuje plantatorom programy edukacyjne, a także walczy o godziwe wynagrodzenia dla pracowników oraz ograniczenie zużycia pestycydów i wody. Wybierając odzież z certyfikatem BCI, masz więc pewność, że nosisz produkt wysokiej jakości, który powstał w etycznych warunkach, a jego wyprodukowanie nie przyczyniło się do degradacji lokalnego środowiska i ludzkiego zdrowia.

W sezonie 2017/2018 licencjonowani farmerzy wyprodukowali aż 5 milionów ton metrycznych bawełny, co odpowiada 19% całej światowej produkcji. Inicjatywa „lepsza bawełna” właśnie obchodzi 10-lecie istnienia – w tym czasie udało jej się zmienić sposób uprawy bawełny w Australii, Brazylii, Chinach, Indiach, Izraelu, Kazachstanie, Mozambiku, Pakistanie, Mali, Tadżykistanie, Turcji, USA, a także na Madagaskarze i w wielu afrykańskich krajach.

Lepsza Bawełna w przemyśle odzieżowym

Bawełna z odpowiedzialnych upraw jest wykorzystywana do produkcji odzieży przez duże i małe marki z całego świata. Ubrania i tekstylia z certyfikatem BCI są stosowane przez takich producentów jak m.in. IKEA, Adidas, H&M, Gap, Levi Strauss & Co., Nike, C&A, Marks and Spencer, Jack & Jones, Tommy Hilfiger, KappAhl, Hugo Boss, Puma, United Colors of Benetton i Espirit. Rocks Jeans również należy do grona firm, które przywiązuje dużą wagę nie tylko do mody, lecz także do korzystania z najwyższej jakości bawełny pochodzącej ze zrównoważonych upraw.

TAGS
RELATED POSTS